Психологічні служби в навчальних закладах ЄС. Інтеграція європейського досвіду.

Обдарованість дітей проявляється по-різному й зустрічаються специфічні бар’єри на шляху розвитку залежно від індивідуальних особливостей та зовнішнього оточення дитини. Це можуть бути: стреси, гіпертрофовані риси характеру, особливі освітні потреби, тривожність, конфліктні ситуації та інші чинники, які можуть стати на заваді розкриттю та практичному втіленню обдарованості. Для допомоги в подоланні таких перепон в розвитку дитині і існують психологічні служби в навчальних закладах ЄС.
Європейською федерацією професійних психологічних асоціацій (European Federation of Professional Psychologists Associations) з жовтня 1994 р. по березень 1997 р. спеціально вивчалося питання про підготовку і організацію роботи психологів в європейських закладах освіти. Основним працедавцем для шкільних психологів і психологів освіти є державна або місцева влада, а також національні органи управління освітою. Психологічні служби знаходяться під патронатом держави, навіть якщо вони функціонують у приватних освітніх установах. Цікавим для вітчизняних фахівців є досвід Бельгії, де психолого-медико-соціальні центри надають підтримку в роботі шкільної психологічної служби.
Психологічна служба – це цілісна структурована сукупність закладів, установ, підрозділів і посад, що входять до єдиної субординативної системи (як частина більш загальної системи), основу якої складають фахівці у галузі прикладної (практичної) психології і яка має специфічні та єдині мету, завдання і методи роботи. Україна активно переймає європейський досвід в цій галузі. Сучасні психологічні служби в Україні відрізняються розмаїттям як структури, так і функцій та завдань, що ними виконуються.
Дружківська гімназія «Інтелект» завжди була новатором в освітніх процесах нашого міста. Психологічна служба гімназії покликана надавати допомогу всім учасникам навчально-виховного процесу в їх діяльності – учінні, навчанні, вихованні, розвиткові і формуванні. Застосовуючи свої специфічні методи і прийоми працівники служби забезпечують підвищення якості викладання навчальних дисциплін учителем, підвищення ефективності виховної роботи вчителів, батьків і вихователів, покращання учбової діяльності учнів.
Чудовим прикладом професійного симбіозу педагога та психолога стала менторська практика учителя історії Василенко Н. С. психолога Кладієвої Г.А. Ці фахівці співпрацювали над проблемою розкриття обдарованості учнів, які мали певні психологічні проблеми та потребували допомоги.
В результаті проведеної роботи учень 10 класу Нейло Дмитро взяв активну участь у турнірі юних істориків, де активно співпрацював з командою та продемонстрував свої знання історії та вміння аналітичної діяльності. У 2019/2020 учень взяв участь у конкурсі науково-дослідницьких робіт Малої Академії наук, у секції соціології з роботою « ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ ЗОВНІШНЬОЇ ТРУДОВОЇ МІГРАЦІЇ УКРАЇНЦІВ ЗА ПЕРІОД НЕЗАЛЕЖНОСТІ (1991-2019 РОКИ)». Виборов І місце у Дружківському міському відбірковому етапі; ІІІ місце в обласному відбірковому етапі.
В результаті проведеної роботи учень 10 класу Василенко Іван взяв участь в багатьох конкурсах, де комплексно застосував набуті компетентності та обдарованість: конкурс- захист проекту гармонійного доповнення до пам’ятнику Героям Захисникам України. Назва проекту «Бережи, Боже, наших захисників!» – І місце; обласний фестиваль «Шукай краси, добра шукай!» – фіналіст у номінації «Панорама буктрейлерів за творами І. П. Котляревського; призер в обласному етапі Всеукраїнської акції «Птах року» Дон ДОЕНЦ у 2018-2019 н. р.; учасник експедиції «Моя Батьківщина – Україна», автор науково-дослідницької роботи «Козацький рух в місті Дружківка від ХVІ століття до сучасності» – ІІ місце; учасник конкурсу науково-дослідницьких робіт Малої Академії наук у 2019/2020 навчальному році, у секції правознавство з роботою «ІСТОРИКО-ПРАВОВИЙ ГЕНЕЗИС ЗАХИСТУ ПРАВ ДИТИНИ В УКРАЇНІ ТА У СВІТІ В ХХ-ХХІ СТОЛІТТЯХ». Виборов І місце у Дружківському міському відбірковому етапі; став лідером в секції правознавство обласного відбіркового етапу.
Виявлення проблем у роботі з обдарованими учнями та запит на психологічну допомогу, практична психологічна допомога – це невід’ємні складові успіху. Також психологічна практика є невід’ємним атрибутом культури та міжособистісного спілкування людей. Втілюючи найкращий європейський досвід українська освіта впевнено крокує вперед.